بلاکچین بیت کوین

شکل یک تصویر
بلاکچین بیت کوین

بلاکچین بیت کوین

بلاکچین بیت کوین

بلاکچین بیت کوین یک سیستم توزیع شده و غیرمتمرکز است. این بلاکچین برای انتقال و ذخیره‌سازی اطلاعات و تراکنش‌های دیجیتال استفاده می‌شود. در این سیستم، ماینرها تمامی تراکنش‌ها در بلاکچین ثبت و تأیید میکنند. در نتیجه هیچ شخص یا نهادی نمی تواند آنها را تغییر یا حذف کند.

کاربردها 

بلاکچین بیت کوین به عنوان اولین و پراستفاده‌ترین بلاکچین، کاربردهای فراوانی دارد که عبارتند از:

۱- انتقال وجه: از جمله کاربردهای مهم بلاکچین بیتکوین، انتقال وجه به صورت بدون واسطه است. با استفاده از این بلاکچین،  به سرعت و با کمترین هزینه، وجوه  به سراسر دنیا منتقل می‌شود.

۲- ذخیره‌سازی اطلاعات: بلاکچین بیت کوین به عنوان یک سیستم توزیع شده، امکان ذخیره‌سازی اطلاعات را در تمامی نقاط جهان فراهم می‌کند.

۳- تأیید هویت: از طریق بلاکچین بیتکوین، هویت افراد  تأیید میشود. این روش، از تقلب در تراکنش‌ها جلوگیری میکند.

۴- اجرای قراردادهای هوشمند: مانند بلاکچین اتریوم، بلاکچین بیتکوین نیز از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. این امر ، برای اجرای قراردادهای تجاری و قانونی استفاده شود.

۵- کاهش هزینه‌ها: با استفاده از بلاکچین بیتکوین، هزینه‌های مربوط به واسطه‌گران و ساختارهای مرکزی  کاهش می‌یابد. به صورت مستقیم با دیگران تعامل داشت.

مکانیزم اجماع در بلاکچین بیت کوین چیست و چگونه عمل می کند

مکانیزم اجماع در بلاکچین بیتکوین، برای تأیید تراکنش‌های جدید استفاده می‌شود. تراکنشهای بعد از تایید به بلاکچین اضافه میشوند. در واقع، این مکانیزم برای جلوگیری از تقلب و تغییر در تراکنش‌ها، به کار می‌رود.

برای اینکه یک تراکنش جدید به بلاکچین اضافه شود،  بیشتر گره‌های شبکه (حداقل ۵۱ درصد) آن را تأیید کنند. برای این منظور، شبکه بیت کوین از الگوریتم Proof of Work استفاده می‌کند. در این الگوریتم، کامپیوترهای شبکه، مسئله‌ای پیچیده را حل کنند. برای این کار ، آنها به دنبال یافتن یک عدد (nonce) هستند که باعث تأیید تراکنش می‌شود. این عملیات به عنوان استخراج بلاک (Mining) شناخته می‌شود.

بعد از یافتن عدد مناسب، کامپیوترها این اطلاعات را به بقیه شبکه اعلام می‌کنند. اگر بیشتر گره‌ها این تراکنش را تأیید کنند، آن به بلاکچین اضافه می‌شود. و در نهایت پاداشی به عنوان جایزه استخراج (Block Reward) به استخراج‌کننده یا ماینر داده می‌شود. این پاداش در حال حاضر برابر با ۶.۲۵ بیت کوین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *